Kanaznojmo - Přední česká konopná farma | CBD Oleje, Kapky a Masti

Lactuca Virosa: Přírodní Alternativa k opiátům s dlouhou historií | Du wo ju

Úvod

V době, kdy se svět potýká s rostoucí problematikou závislosti na lékárních opiátech, se mnozí obrací k přírodním alternativám v hledání úlevy od bolesti a nespavosti. Jednou z těchto přírodních látek je lactucarium, známé také jako "opium chudých", získané z rostliny Lactuca Virosa, neboli divokého salátu. V čínské medicíně se rostlina nazývá Du wo ju. Tento článek se zaměří na obecnou charakteristiku této fascinující byliny, její historické využití, účinky lactucaria a možnosti jeho užití.

Obecná Charakteristika Lactuca Virosa

Lactuca Virosa, často označovaná jako divoký salát, je dvouletá bylina patřící do rodiny Asteraceae. Pochází z Evropy, ale v současnosti je široce rozšířená i v jiných částech světa, včetně Severní Ameriky. V Číně ji najdete pod názvem Du wo ju. Tato bylina dosahuje výšky až 1,8 m a je charakteristická svými velkými listy a bohatým množstvím mléčného latexu, který se uvolňuje, když jsou lodyhy poškozeny.

Opium Chudých

Historické záznamy naznačují, že Lactuca Virosa byla využívána již v antické medicíně k léčení řady potíží, od nespavosti po bolesti. V Evropě byla známá jako náhrada opiátů a také byla využívána v léčivech proti černému kašli. Z mléčné šťávy této rostliny se získává lactucarium, extrakt, kterému se přezdívá "opium chudých" kvůli jeho mírným sedativním, psychotropním a analgetickým účinkům, které v některých aspektech připomínají účinky opiátů, avšak bez jejich návykového potenciálu a vedlejších účinků ve formě zácpy apod.

Účinky Lactucaria (pryskyřice rostliny)

Aktivní složky, jako jsou lactucin a lactucopicrin, jsou zodpovědné za jeho sedativní a utišující vlastnosti. Na rozdíl od farmakologických opiátů, které mohou vést k vývoji závislosti a řadě negativních vedlejších účinků, lactucarium nabízí bezpečnější alternativu pro léčbu bolesti a podporu spánku.

Zdravotní přínosy:

  • Poskytuje úlevu od černého kašle, úzkosti a nespavosti.

  • Zmírnění svalové bolesti a napětí.

  • Podpora zdraví dýchacích cest a léčba příznaků astmatu.

  • Nabízí úlevu od bolestí hlavy, migrén a menstruačních bolestí.

  • Působí jako sedativum, může zklidnit neklid a rozrušenost .

 

Porovnání s Opiáty

Zatímco opiáty mohou být velmi účinné v léčbě akutní bolesti, jejich dlouhodobé užívání je spojeno s vysokým rizikem závislosti, zácpou, zvracením a nevolnostmi a dalšími vážnými vedlejšími účinky. Lactucarium, naopak, nabízí méně rizikovou alternativu s nižším potenciálem pro zneužití a vedlejšími účinky, což z něj činí atraktivní volbu pro ty, kteří hledají přírodní metody řešení bolesti, nespavosti a utlumení dráždivého kašle.

Možné Formy Užití a Dávkování

Lactucarium může být užíváno v různých formách, pojídání syrové rostliny, výroba čajů, extraktů, tinktur, nebo dokonce kuřiva.

V České republice lze zakoupit tinktura z lactucaria pod názvem Du wo ju. Je však důležité konzultovat použití lactucaria s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem, aby se zajistila správná dávka a způsob užití pro konkrétní potřeby a zdravotní stav.

Závěr

Lactuca Virosa a její pryskyřice, lactucarium, představují fascinující spojení mezi tradičními léčivými praktikami a moderní hledáním přírodních alternativ nejen k léčbě bolesti a nespavosti. S jejich dlouhou historií používání a rozmanitými účinky mohou sloužit jako cenný nástroj pro ty, kteří hledají udržitelnější a bezpečnější způsoby řešení svých zdravotních potíží. Jako se všemi léčivými látkami, i zde je důležité provádět další výzkum a konzultovat s odborníky pro co nejlepší výsledky.

 

Herbář je určen široké veřejnosti a slouží ke vzdělávacím účelům, jako zdroj informací o bylinách. Vychází z tradičních způsobů užití, ale i nových studií. Informace uvedené v herbáři se týkají rostlin jako takových, nikoliv výrobků z nich.

Výrobky z daných bylin musejí být vždy označeny pouze schválenými výživovými a zdravotními tvrzeními dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006. Berte tedy prosím na vědomí, že informace uvedené v herbáři si nelze nikdy spojovat s konkrétními výrobky.

Zpět do obchodu