Kanaznojmo - Přední česká konopná farma | CBD Oleje, Kapky a Masti

Heřmánek lékařský: Klenot mezi bylinkami

Úvod

Heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla), známý také jako heřmánek pravý, je jednoletá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Tato rostlina, dorůstající do výšky až 50 cm, je ceněná pro své výrazné léčivé vlastnosti a příjemnou vůni. Jeho květy mají bílé okvětní lístky a žlutý střed, přičemž květní lůžko je duté​ (Wikipedie, otevřená encyklopedie)​​ (Bylinky pro všechny)​.

Jak heřmánek lékařský poznat?

Heřmánek lékařský poznáte podle jeho typických květů s bílými okvětními lístky a žlutým středem. Na rozdíl od heřmánku římského, který má květní lůžko plné, má heřmánek lékařský květní lůžko duté. Květy jsou jemně vonící a rostlina kvete od května do srpna​ (Wikipedie, otevřená encyklopedie)​​ (Bylinky pro všechny)​.

Léčivé účinky heřmánku lékařského

Heřmánek lékařský je známý pro své široké spektrum léčivých účinků:

Trávení

Pomáhá při nadýmání, křečích a žaludečních potížích. Působí proti střevním křečím a zánětům trávicího traktu, což z něj činí vynikající prostředek při zažívacích potížích​ (Mojemedicina.cz: portál pro zdraví)​​ (Zdraví.euro.cz)​.

Menstruační obtíže

Uvolňuje svaly a zmírňuje menstruační křeče a bolesti. Relaxuje dělohu a redukuje množství prostaglandinů, čímž snižuje menstruační bolesti​ (ZdraveZdravi)​​ (ZdravaZona)​.

Kožní problémy

Léčí ekzémy, akné, lupénku a popáleniny od sluníčka. Heřmánkové mazání je efektivnější než kortikosteroidy při léčbě lupénky a ekzémů. Pomáhá zlepšovat zdraví pokožky díky svým protizánětlivým a antibakteriálním účinkům​ (ZdraveZdravi)​​ (Zdraví.euro.cz)​.

Imunitní systém

Posiluje imunitu a pomáhá při nachlazení a zánětech horních cest dýchacích. Heřmánkový čaj je vhodný při nachlazení a kašli, přičemž inhalace heřmánkového odvaru uvolňuje dýchací cesty​ (Mojemedicina.cz: portál pro zdraví)​.

Stres a spánek

Heřmánkový čaj zklidňuje nervy, pomáhá při nespavosti a snižuje stres. Je známý svými sedativními účinky, které podporují kvalitní spánek a celkové uvolnění​ (ZdravaZona)​​ (Zdraví.euro.cz)​.

Další využití heřmánku lékařského

Heřmánek lékařský je často první bylinkou, se kterou se setkáváme již v dětství. Je vhodný pro děti, například v dětských olejíčcích ke zklidnění při růstu zoubků. Kromě toho je účinný při léčbě kožních vyrážek, podráždění a jako přísada do koupelí pro celkové uvolnění​ (Bylinky pro všechny)​​ (Mojezdraví)​. V Americe je heřmánek oblíbený jako prostředek proti škytavce a zánětům spojivek, což dokládá jeho široké spektrum využití​ (Bylinky pro všechny)​​ (ZdraveZdravi)​.

Jak se heřmánek lékařský pěstuje a sklízí?

Heřmánek lékařský roste nejlépe na slunných stanovištích s dobře propustnou půdou. Semena se vysévají přímo na povrch půdy, protože potřebují světlo ke klíčení. Květy by měly být sklizeny třetí den po rozkvetení a sušeny ve stínu při teplotě do 40 °C, aby si zachovaly své léčivé vlastnosti​ (Mojezdraví)​​ (Mojemedicina.cz: portál pro zdraví)​.

Zajímavosti o esenciálním oleji a azulénu

Heřmánkový esenciální olej je modrý díky přítomnosti azulénu, látky s výraznými protizánětlivými účinky. Tento olej je využíván v lékařství i kosmetice pro své zklidňující účinky na podrážděnou pokožku a podporu její regenerace​ (ZdravaZona)​.

Závěr

Heřmánek lékařský je skutečně všestrannou bylinou, která by neměla chybět v žádné domácí lékárničce. Jeho blahodárné účinky na zdraví, snadné pěstování a zajímavé vlastnosti, jako je přítomnost azulénu v esenciálním oleji, z něj činí neocenitelný poklad.

Jak poznat heřmánek lékařský můžete shlédnout v krátkém videu: 

Jak poznat heřmánek lékařský - youtube.com

Zpět do obchodu